Kadın Siteleri
Kadın sitesi
Hastaneler
Sağlık Siteleri

Namus kadınlar Namussuz Kadınlar
Nüfusbilim Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı desteğiyle bir araştırma yaptı. Buna göre; Türkiye'de namus, kadının ve kadın cinselliğinin kontrol edilmesi olarak algılanıyor. Araştırmaya göre genç erkekler bekaret ve boşanma konularında hoşgörüsüz.

Türk Dil Kurumu'nda "namus" kelimesinin sözlük anlamı, toplum içindeki ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık, dürüstlük ve doğruluk.

İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Batman'ın farklı mahallelerinde yapılan görüşmelerse, bu kavramın sadece kadınlar için geçerli olduğunu ortaya çıkardı.

Görüşme yapılan kentlerin hepsinde, namus kavramının "kadın, kadın bedeni, kadın cinselliği ve bunun kontrol edilmesi" olarak algılandığı gözlendi.

Namuslu kadn kimdir?

Görüşmelerden çıkan sonuca göre:

  • Namuslu kadın bekaretini korur
  • Namuslu kadın evlilik dışı cinsel ilişkide bulunmaz
  • Namuslu kadın orası burası açık kıyafetler giyinmez
  • Namuslu kadın hanımefendi gibi davramır
  • Namuslu kadın geleneklere uygun görevlerini yerine getirir

Erkekler Hoşgörüsüz

Araştırmaya göre, 18-25 yaş arasındaki erkeklerin bekaret ve boşanma konusundaki fikirleri oldukça sert. Orta yaş ve üzeri erkekler, nispeten daha hoşgörülü.

Okur- yazar olmayan, köyde yetişmiş ve güçlü dini bağları olan yaşlı kadınlar ile kapalı geleneksel bir çevrede yaşayan eğitimsiz genç kadınlar dışındaki kadınların, namus konularındaki ifadeleri ise, erkeklerden daha ılımlı.

Kadınların büyük bölümü namus kavramını kadın cinselliğine dayandırsa da bekar bir kadının sevgilisiyle kaçarak evlenmesinin namusa aykırı bir hareket olduğunu düşünmüyor. Kadınlar evlilikte sadakatsizlik durumunda ise boşanılması gerektiğini düşünüyor.

Namus Cinayeleri

Aile meclisi kararıyla işlenen töre cinayetleri, diğer namus cinayetlerinden farklı görülüyor. İstanbul'da görüşülen kişiler, töre cinayetlerini, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sorunlarla bağlantılandırıyorlar.

Aldattığı için karısını kışkançlık sonucu öldüren bir erkeğin durumu ise, "herkesin başına gelebilecek bir olay" olarak değerlendiriliyor.

Kaynak : ntvmsnbc


Fırsatı kaçırma!
Oy ver güzelleş
Anket bulunamadi.

Anket Gönder
Kayıt için son 1 hafta!
Ünlülerin kadınlar hakkında sözleri
  • Biz kadınları oldukları haliyle seviyoruz. Kadınlar ise olmayı vaat ettigimiz halimizi seviyor. - Goethe
  • Aslında bütün kadınlar tatlı sözleri sever; ama iltifatların yalan mı gerçek mi olduğunu anlayacak kadar da zekiler - P.Coelho
  • Gariptir kadınlar kendilerini güldüren erkekleri sadece severler. Onları ağlatanlara ise aşık olurlar. - Oscar Wilde
  • Erkekler hep kadınların aşka aşık olduğunu zannederler. Oysa kadınlar sadece ilgiye aşıktır.. (Marliyn Monroe)
  • Kadınlar, dünya üzerinde yaşayan, verilmiş sözlere inanan son canlı türüdür. - Ece Temelkuran
Günün sözü

Aşkın en iyisi özgür ve korkusuz olanıdır.
(Russell)
siteyi şahsen uğraşıp araştırıp didinip saçımı süpürge edip hazırlamış olduğumdan, bana sormadan etmeden, burdan kopyalayıp kopyalayıp başka sitelerde yayınlayanları sevgilileri terketsin!

PAGERANK SEO Alan Adı tescil