Ayurveda
Ayurveda Testi
Bedava İfadeler
Twitter Facebok İfadeleri

Sağlıklı Güzellik El Ayak Hijyeni Bakım Manikür Pedikür
Kusursuz bir güzelliğe sahip olmak her kadının hakkıdır. "Çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır" sözünden de yola çıkarak, kadınlar ne kadar çok bakım yapabilirlerse o kadar güzelleşirler elbette. Fakat önemli olan bu bakımları, hijyenik ve sağlıklı ortamlarda yaptırmaktır. Özellikle el ve ayak bakımının sağlıksız ortamlarda yapılması, dolaşım bozukluğu mantar ve eklem hastalıkları gibi birçok hastalığın oluşumunu mümkün kılar.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Ana Bilim Dalı'ndan Ortopedist Dr. Cemal Kazımoğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, el ve ayakların insanların dış ortamla sürekli ilişki kurmasını sağlayan vücudun çok önemli parçaları olduğunu vurgulayarak, "Tüm vücut kemiklerimizin sağlıklı olması için her şeyden önce kemik metabolizması için gerekli beslenme şekline özen gösterilmeli ve el-ayak hijyenine dikkat edilmelidir" dedi.

Vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklara özel bakım uygulamak gerektiğine dikkat çeken Kazımoğlu, bunun özellikle şeker hastaları için hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Ayakkabı seçerken ayak anatomisini zorlamayacak rahat ayakkabılar tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Ortopedist Dr. Kazımoğlu, "Ayak hijyenine yine çok dikkat edilmelidir. Tırnak kesimi düzgün yapılmalıdır. Ayak cildi, mantar ve diğer birçok deri hastalıklarına yatkın cilttir. Temiz tutulması çok önemlidir. Ayağı terleten çorap ve ayakkabıları kullanmaktan kaçınarak mantarı engelleyebiliriz. Dolaşımı rahatlatmak için ara sıra bacak elevasyonu yani bacaklarımızı yukarı kaldırarak yapacağımız egzersizler de faydalıdır" diye konuştu.


Günün Fırsatı

sağlıklı beslenme

Manikür ve pedikür

Kazımoğlu, uygunsuz ortamlarda yapılan manikür ve pedikürden doğabilecek rahatsızlıklara karşı da şu uyarılarda bulundu: "Uygunsuz ortamlarda yapılan manikür ve pedikürden sonra, en sık olarak tırnak yatağı enfeksiyonu görülür. Yeterli sterilizasyonun sağlanmadığı aletlerin kullanımı, enfeksiyon için zemin hazırlar. Yanlış tırnak kesimine bağlı olarak tırnak batması da gelişebilir. Kısacası, güzelleşmek uğruna sağlığımızdan olmamak için dikkat edilmeli"

Ayak sağlığı için her şeyden önce sıkı olmayan, rahat ve alçak topuklu ayakkabıların tercih edilmesini isteyen Dr. Kazımoğlu, "Ayakkabının tabanı yumuşak olmalı. Ayak numarasına uygun ayakkabı giyilmeli. Kemik şeklini, çok dar ya da çok geniş ayakkabıların bozacağı unutulmamalı. Ayağı terletebilen spor ayakkabılar çok uzun süre kullanılmamalı. Hijyen açısından da başkalarının ayakkabıları kesinlikle giyilmemeli" dedi.

Ort. Dr. Cemal Kazımoğlu, yüksek topuklu ayakkabıların, ayağa binen yük dağılımını değiştirdiğini kaydederek, "Değişen yük dağılımı, ayağın özellikle birinci parmağında -yani baş parmağında- olmak üzere belli yerlerinde aşırı zorlamalara ve deformiterlerin oluşmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise ameliyat gerektiren çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir" diye konuştu.

Ort. Dr. Cemal Kazımoğlu, yaşlanmayla birlikte el ve ayaklarda karşılaşılan problemlerle ilgili olarak da şunları söyledi: "Yaşlanma ile beraber el ve ayaklarda karşılaşılan en sık problem, halk arasında kireçlenme olarak bilinen eklem dejenerasyonudur. Kemik kalitesinin azalmasına bağlı ortaya çıkan bir çok deformite, yaşlılarda sık karşılaşılan durumlardır. Bunların temelinde ise vücudun genel sağlığı ile ilgili farklı problemler yatmaktadır. Yine de özenli bakım ve doğru ayakkabı seçimi ile bu tür dejenerasyonların bir kısmı önlenebilir".

Kaynak : iha

Fırsatı kaçırma!
Oy ver güzelleş
Anket bulunamadi.

Anket Gönder
Kayıt için son 1 hafta!
Ünlülerin kadınlar hakkında sözleri
  • Biz kadınları oldukları haliyle seviyoruz. Kadınlar ise olmayı vaat ettigimiz halimizi seviyor. - Goethe
  • Aslında bütün kadınlar tatlı sözleri sever; ama iltifatların yalan mı gerçek mi olduğunu anlayacak kadar da zekiler - P.Coelho
  • Gariptir kadınlar kendilerini güldüren erkekleri sadece severler. Onları ağlatanlara ise aşık olurlar. - Oscar Wilde
  • Erkekler hep kadınların aşka aşık olduğunu zannederler. Oysa kadınlar sadece ilgiye aşıktır.. (Marliyn Monroe)
  • Kadınlar, dünya üzerinde yaşayan, verilmiş sözlere inanan son canlı türüdür. - Ece Temelkuran
Günün sözü

Aşkın en iyisi özgür ve korkusuz olanıdır.
(Russell)

www.pembis.com