Ayurveda
Yaşam bilimi
Kadın Siteleri
Kadın sitesi

Tatlandırıcılar Asetil Pirolin Katkı Meddeleri
İnsan yaşamı boyunca 100 tona yakın yiyecek tüketiyor. Peki bu kadar çok yiyecek nasıl üretiliyor?

Batı ülkelerinde bir insan ömrü boyunca 100 ton yiyecek tüketiyor. Gıda sektörü artan iştahımızı gidermek için hazır gıda ve tatlandırıcı kullanıyor. Bir damla tatlandırıcı milyonlarca litre suya greyfurt lezetti veriyor. Ancak bu arada gıdalara karşı alerji bakaları da hızla artıyor.

Dünyanın nüfusu hızla artıyor buna paralel iştahı da. Bu iştahı geleneksel gıda üretimiyle kapatmak imkansız. Gıda üreticileri çözümü hazır gıda ve tatlandırıcılarda buldu. Gerçek lezzetler kimyasal olarak kopyalayarak üretim yapılıyor.

Örneğin tavuk etli hazır çorbalarda yalnızca 2 gram kurutulmuş tavuk eti bulunuyor. Bu da yaklaşık olarak 7 gram gerçek tavuk eti anlamına geliyor. Ancak bu oran dört tabak çorbaya tavuk eti lezzeti vermek için yeterli değil. Bu yüzden üreticiler her poşetin içerisine 1 gram tavuk suyu tatlandırıcısı koyarak maliyet ve lezzet sorununu çözüyor.

Aynı şekilde 2 Asetil - 1 Pirolin. Bu madde beyaz ekmeğin kıtır kısmının sahip olduğu güzel lezettin kimyasal formulüdür. Karışımdan gramın 70 milyonda biri kadarlık miktarı alıp bir kilo hamura karıştırdığınızda ise ortaya çıkan mamülün tamamında mükemmel kıtır tadı oluşuyor.


Günün Fırsatı
Yemek
Mententiol maddesinden gramın milyarda ikisi bir litre suya eklendiğinde suyun tamamı greyfurt lezzetine kavuşuyor.

Diğer bir örnek de Filberton adı verilen madde. Bu madde fındık ezmesi lezzetinde yoğurt yapmaya yarıyor. Filberton'un yalnızca 5 miligramı tam tamına bir milyon litre suyun fındık lezzetine dönüşmesini sağlıyor.

Araştırmalarına göre dünya kahve rekoltesinin toplamı ABD'nin kahve ihtiyacının yarısını bile karşılamaya yetmiyor. Ancak tüm dünyada her gün milyarlarca litre kahve içiliyor. Ayrıca market rafları da tka basa kahve dolu. Peki ama bu nasıl oluyor?

Araştırmalar doğal (gerçek) kahvenin 800 farklı maddenin karışımı sonucu ortaya çıktığını gösterdi. Bu maddeler "Doğala özdeş aromalar" adı altında kimyasal olarak taklit edildi ve etrafımız bu sayede kahveyle dolup taştı.

Günlük tavsiye edilen sınır miktarı geçilmedikçe bu tatlandırıcılı ve katkı maddeleriyle donanmı besinlerin kullanımında bir zarar olmadığı açıklandı.
Fırsatı kaçırma!
Oy ver güzelleş
Anket bulunamadi.

Anket Gönder
Kayıt için son 1 hafta!
Ünlülerin kadınlar hakkında sözleri
  • Biz kadınları oldukları haliyle seviyoruz. Kadınlar ise olmayı vaat ettigimiz halimizi seviyor. - Goethe
  • Aslında bütün kadınlar tatlı sözleri sever; ama iltifatların yalan mı gerçek mi olduğunu anlayacak kadar da zekiler - P.Coelho
  • Gariptir kadınlar kendilerini güldüren erkekleri sadece severler. Onları ağlatanlara ise aşık olurlar. - Oscar Wilde
  • Erkekler hep kadınların aşka aşık olduğunu zannederler. Oysa kadınlar sadece ilgiye aşıktır.. (Marliyn Monroe)
  • Kadınlar, dünya üzerinde yaşayan, verilmiş sözlere inanan son canlı türüdür. - Ece Temelkuran
Günün sözü

Aşk nedir? Kişinin kendinden çıkma ihtiyacı.
(C. Baudelaire)

www.pembis.com