Hastaneler
Sağlık Siteleri
Ayurveda
Yaşam bilimi

Yanlış Beslenme Bilgileri
Zayıflama  
Günün Fırsatı

"Kabak çekirdeği bağırsak çalıştırır.", "Balık ve yoğurt birlikte yenirse zehirler.", "Gıdalardaki katkı maddeleri kansere yol açar."

Beslenme ve Diyet Uzmanı Turgay Köse beslenmede yanlış ve doğru bildiklerimizi anlatıyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar tüm kanserlerin yüzde 1'inden daha azının, gıda katkı maddelerinden kaynaklandığını gösteriyor. Hatta, bazı katkı maddeleri kanserojen maddelerin oluşumunu ya da etkisini engelleyici özellik taşıyor.

Kabak çekirdeği bağırsak çalıştırır

Kabak çekirdeğinin zayıflatıcı etkisi olduğu, bağırsakları çalıştırdığı, ay çekirdeği kadar zararlı olmadığı düşünülür. Oysa, kabak çekirdeğinin kalorisi çok yüksektir (100 gramı 610 kkal). Bağırsaklar çalıştırmaz, kabızlığı önlemez. Öte yandan her iki çekirdek türü de kötü yağ içerdiği için kalp damar sağlığı açısından zararlıdır.

Balıkla yoğurt birlikte yenmez, zehirler

Tazeliğini yitiren balıkta "histamin" adında bir proteinin miktarı artmakta ve bu madde aynı zamanda yoğurtta da bulunmakta. Aynı öğünde her ikisi de tüketilirse vücuttaki histamin miktarı artar. Bu durum özellikle alerjik bünyelerde zehirlenmelere yol açabilir. Ancak, balık bayat ise yanında yoğurt yenilse de yenilmese de zehirler.

Zeytinyağı mucize bir yağdır

Zeytinyağı, vücuda faydalı "Omega-9" adı verilen yag asitlerini içerir. Yine de zeytinyağını, ekmeğinize bandırarak, salatalarınıza gönlünüzce gezdirerek tüketmeyin. Sonuçta katı da olsa sıvı da olsa 1 gram yağ 9 kkal. enerji verir. Dolayısıyla fazlası kilo aldırmakta ve oluşan şişmanlığa bağlı olarak bir takım sağlık problemleri ortaya çıkabilektedir.

Yumurta vücudun düşmanıdır

Yumurta bazen aklanır, bazen de çok zararlı olduğu söylenir. Maalesef yumurtanın içerisinde doymuş, yani kötü yağlar bulunmaktadır. Kolesterol içeriği de biraz yüksektir. Buna karşılık, vücuda dışarıdan alınması gereken yağ asitleri açısından oldukça dengeli bir yapıya sahiptir. Yumurtanın protein içeriği de anne sütündeki proteine eşittir. Bu yüzden sağlıklı kişiler dilerse günde bir adet yumurta yiyebilir. Kolesterol, tansiyon, şeker problemi olanlar, karaciğer veya safra kesesinde sorunu bulunanlar, farklı günlerde olmak şartıyla haftada en çok 2 adet yumurta tüketebilirler.

Çok soda içmek zayıflatır

Soda, sindirimi bir miktar kolaylaştırdığı için özellikle yemeklerden sonra tercih edilen bir içecektir. Buna karşın sodanın yağ yakıcı bir özelliği yoktur. Aşırı miktarlarda tüketildiğinde iştah açabilir ve mide rahatsızlıklarına yol açar.

Aç karnına limon ve greyfurt suyu içmek, yağları eritir

Maalesef herhangi bir yiyecek veya içeceğin tüketilmesi ile vücuttaki depo edilen yağlardan kurtulmak mümkün değildir. Özellikle de, mide rahatsızlığı olanların aç karına bu içecekleri içmesi zararlı olabilir.

Kepekli ürünlerin kalorisi düşüktür

Hemen hemen hiçbir ürünün kepekli alternatifi, normal çeşidinden daha düşük enerji içermez. Hatta bazı kepekli ürünlerin enerjisi normallerine göre daha fazladır. Bir ürünün kepekli olmasi onun lif, yani posa içerdiğini gösterir.

Şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerini dengelediği, doygunluk ve tokluk hissi verdiği, dışkılama sayısını ve miktarını artırdığı için kepekli ürünler daha sağlıklıdır.

Ekmek, pilav ve makarnayı kesmek zayıflatır

Ekmek, pilav ve makarna gibi tahıl ürünleri kimyasal yapılarında bulunan hidroksil (OH) molekülü sayesinde su tutucu bir özelliğe sahiptir. Eğer ki, diyette bu besinlerin tüketimini en aza indirirseniz, vücudunuz su tutamaz. Kısa sürede bir kaç kilo ağırlık, yani su kaybedersiniz. Fakat, vücudunuzdaki yüzde 20'lik bir su kaybı sağlığınızı tehlikeye atacağı için, savunma mekanizması olarak daha fazla su kaybetmemeye, kilo verememeye başlarsınız. Kaybedilen su vücudunuza geri geldiğinde ise, eski ağırlığınıza geri dönersiniz. Hatta, uyguladığınız bu yanlış diyet sonrası daha fazla kilo alabilirsiniz.
Rejimin Beşinci Haftası
Önce niyet
Diyetisyen Araştırması
Başarısızlık Hikayeleri
Başarı Hikayeleri
Diyette Doktor Kontrolü Şart
Rejimin İlk Haftası
Rejimin İkinci Haftası
Rejimin Üçüncü Haftası
Üçüncü Hafta Diyetimde Kilo Vermedim
Spora Başladım
Şok Diyeti
NLP'nin Önemi
Çevrenin Etkisi Tepkisi Önemli
Rejimin Dördüncü Haftası
Rejimin Beşinci Haftası
Yanlış Beslenme Bilgileri
Rejimin Altıncı Haftası
Rejimin Yedinci Haftası
Rejimin Sekizinci Haftası
Tatlıya düşkün müsünüz?
Rejimin Dokuzuncu Haftası
Rejimin Onuncu Haftası
Rejimin Onbirinci Haftası
Rejimin Onikinci Haftası
Rejimin Onüçüncü Haftası
Rejimin Ondördüncü Haftası
Rejimin Onbeşinci Haftası
Rejimin Onaltıncı Haftası
Rejimin Onyedinci Haftası
Rejimin Onsekizinci Haftası
Rejimin Ondokuzuncu Haftası
Rejimin Yirminci Haftası
Rejimin Yirmibirinci Haftası
Rejimin Yirmiikinci Haftası
Rejimin Yirmiucuncu Haftası
Rejimin Yirmidorduncu Haftası
Rejimin Yirmibeşinci Haftası
Rejimin Yirmialtıncı Haftası
Rejimin Yirmiyedinci Haftası
Rejimin Yirmisekizinci Haftası
Rejimin Yirmidokuzuncu Haftası
Rejimin Otuzuncu Haftası
Rejimin Otuzbirinci Haftası
Rejimin Otuzikinci Haftası
Rejimin Otuzüçüncü Haftası
Rejimin Otuzdördüncü Haftası
Rejimin Otuzbeşinci Haftası
Rejimin Otuzaltıncı Haftası
Rejimin Otuzyedinci Haftası
Rejimin Otuzsekizinci Haftası
Rejimin Otuzdokuzuncu Haftası
Rejimin Kırkıncı Haftası
Rejimin Kırkbirinci Haftası
Rejimin KırkikinciHaftası
Rejimin Kırküçüncü Haftası
Rejimin Kırkdördüncü Haftası
Rejimin Kırkbeşinci Haftası
Rejimin Kırkaltıncı Haftası
Rejimin Kırkyedinci Haftası
Rejimin Kırksekizinci Haftası
Rejimin Kırkdokuzuncu Haftası
Rejimin Ellinci Haftası
Rejimin Ellibirinci Haftası
Rejimin Elliikinci Haftası
Rejimin Elliüçüncü Haftası
Rejimde Son Aylar

 
Diyet ve Kadın Sağlığı : Güzellik Botox - Beden Kitle İndeksi Hesapla - Diyetler - Cilt Bakımı - Ayurveda - Kadın Göğüs Bakımı - Makyaj Teknikleri - Detoks - Şok Diyetler - Regl Ağrıları - Neden Kilo Veriyoruz?

www.pembis.com